Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych jest tak samo ważny, jak poprawne osadzenie stolarki okiennej. Bez wątpienia przez drzwi i okna ucieka z wnętrza domu najwięcej ciepła, dlatego ich precyzyjne i fachowe zainstalowanie to podstawa, by móc cieszyć się domem nie tylko energooszczędnym, ale także posiadającym optymalny mikroklimat. Montaż drzwi jest na tyle istotnym zadaniem, że nigdy nie należy podejmować się go osobiście – o wiele lepiej zatrudnić specjalistów, którzy będą w stanie tak zamontować stolarkę drzwiową, aby przedłużyć jej żywotność. Profesjonaliści z branży znają także wszelkie najnowsze rozwiązania, które sprawią, że drzwi zewnętrzne staną się jeszcze bardziej szczelne. Niestety wciąż jednak zdarza się, że osoby budujące dom decydują się na zaangażowanie w pracę pseudo-fachowców, byle tylko zaoszczędzić. Do jakich błędów może dojść podczas montażu?

Błąd 1 – Niepoprawne wykonanie pomiarów

By drzwi zewnętrzne mogły spełnić swoją rolę, muszą być dopasowane do otworu. Co to znaczy? Wymiary ościeżnicy drzwi powinny odpowiadać wymiarom otworu jednak z zachowaniem luzów około 1 – 3 cm. Standardowe drzwi wejściowe mają szerokość 90 cm, a wysokość 200 cm, choć występują także mniejsze i większe modele. Warto także pamiętać, że sprzedawcy podają jako wymiary drzwi szerokość i wysokość skrzydła, a nie całych drzwi wraz z ościeżnicą. Żeby mieć pewność, że zamawia się odpowiedni produkt, najlepiej poprosić o dokonanie pomiarów fachowców. Jeśli samodzielnie dokona się pomiarów i dojdzie do pomyłki w zamówieniu, wówczas oznacza to nie tylko dodatkowe koszty, ale także wydłużenie czasu oczekiwania na prawidłową stolarkę drzwiową.

Błąd 2 – Niedokładne przygotowanie otworu

Montaż drzwi w ogromnym stopniu wpływa na to, jak będzie funkcjonować stolarka drzwiowa i czy będzie dobrze chronić przed wilgocią, zimnem i stratami ciepła. W trakcie montowania drzwi należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczenie otworu drzwiowego – nie może na nim znajdować się pył, gruz, kurz czy inne zanieczyszczenia. Kolejny etap to zagruntowanie otworu przy użyciu specjalistycznych preparatów.

Błąd 3 – Nieprawidłowe osadzenie drzwi zewnętrznych

Jeśli drzwi zewnętrzne nie zostaną dobrze osadzone, wówczas mogą pojawić się mostki termiczne, czyli miejsca, przez które będzie uciekać ciepło z wnętrza budynku. Zazwyczaj wystarczy trzymać się instrukcji, które dostarcza producent. Ogólnie przyjmuje się, że w ścianach jednowarstwowych drzwi zewnętrzne montuje się w połowie grubości ściany, w ścianach dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w przypadku ścian trójwarstwowych drzwi wejściowe montuje się w warstwie ocieplenia.

Błąd 4 – Pomylenie taśm przy ciepłym montażu drzwi

Ciepły montaż drzwi jest szczególnie polecany w nowym, energooszczędnym i pasywnym budownictwie. W tego rodzaju montażu nie tylko używa się pianki poliuretanowej lub innego materiału termoizolacyjnego, ale także stosuje się specjalne taśmy – od wewnątrz taśmę paroszczelną, a od zewnątrz taśmę paroprzepuszczalną. To one pełnią rolę bariery zabezpieczającej piankę przed wilgocią, zimnem czy promieniowaniem słonecznym. Pomylenie taśm i przyklejenie ich odwrotnie mogłoby być fatalne w skutkach, np. wokół drzwi mogłaby pojawić się pleśń.

Błąd 5 – Montowanie drzwi zewnętrznych w nieodpowiednim momencie

Może się wydawać, że montaż drzwi zewnętrznych można realizować na każdym etapie budowy domu. Nie jest to jednak prawda. Zamontowanie stolarki okiennej najlepiej zostawić na moment, kiedy we wnętrzu domu kończą się wszystkie tzw. mokre prace. Jeśli montaż drzwi będzie miał miejsce później, wówczas może dojść do zabrudzeń czy zniszczeń, np. posadzki, które trudno będzie wyeliminować.

W przypadku montażu drzwi wejściowych dobrze jest zwrócić uwagę także na próg. Jego niepoprawne przygotowanie i zabezpieczenie może wiązać się z pojawieniem się niechcianych nieszczelności. By uniknąć problemów, dobrze jest zastosować tzw. ciepły próg z przegrodą termiczną. Miejsce pod progiem należy wypełnić termoizolacją. Rolę jej zabezpieczenia powinna pełnić hydroizolacja. Okna Wrocław – sprawdzona i rzetelna firma zajmująca się sprzedażą okien PCV, drzwi zewnętrznych oraz rolet na terenie Wrocławia i okolic.