okna plastikowe

Dobre okna plastikowe – czyli jakie?

Każdy chciałby mieć w swoim domu jak najlepsze okna. Oczywiście by zakupić taką stolarkę okienną, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie wystarczy jedynie udać się do pierwszego lepszego producenta i poprosić o okna najwyższej klasy. Może się to skończyć jedynie tym, że otrzyma się stolarkę tak drogą, że nie wystarczy cały przeznaczony na nie budżet. Warto mieć świadomość, że przede wszystkim należy zaopatrywać się w takie okna, które spełnią oczekiwania i które sprawdzą się w konkretnym budynku. W domach wolnostojących przede wszystkim poleca się okna PCV. Wcale nie są drogie, a bez wątpienia będą idealne do domku jednorodzinnego. Jakie zatem powinny być dobre okna plastikowe?

Zakup okien pcv

Nabycie okien to zawsze jest spore wyzwanie. Wymaga wielu analiz, przemyśleń, a niekiedy nawet poszerzenia swojej wiedzy teoretycznej. Nigdy nie należy lekceważyć zakupu okien! Pierwszy problem to zazwyczaj wybór rodzaju okna. Tutaj odpowiedź jest prosta: jeśli komuś zależy na porządnym oknie, ale w przystępnej cenie, powinien zdecydować się na zakup okien w EFFRA Okna Wrocław. Jeśli już te wątpliwości zostały rozwiane, pora zająć się innymi kwestiami. Dzięki temu uzyska się okno, które posłuży przez lata i nie trzeba będzie go wymieniać.

Okna plastikowe – na co zwrócić uwagę?

Obecnie wiele firm oferuje swoim klientom okna plastikowe. Nie powinno to dziwić, bowiem zainteresowanie tą stolarką okienną stale rośnie. Dzięki temu producenci rozwijają technologie tworzenia takich okien, a ostateczny nabywca dostaje nie tylko produkt w atrakcyjnej cenie, ale także wysokiej jakości. Gdy kupuje się okna plastikowe, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą później wpłynąć na funkcjonowanie domowników. W końcu nikt nie chciałby przebywać w domu, w którym są przeciągi czy na ścianach pojawia się pleśń. Co jest ważne w przypadku okien plastikowych?

Energooszczędność

Pierwsza i najważniejsza cecha okien plastikowych to oczywiście ich energooszczędność. Tylko okna plastikowe energooszczędne zapewnią skuteczną izolację termiczną. Aby mieć pewność, że kupuje się takie okna, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Zazwyczaj oznaczany jest symbolem Uw. Najlepiej wybierać te okna, które mają ten współczynnik jak najniższy, np. w przedziale  0,85 – 1 W/m2K. Tylko tzw. okna pasywne mają jeszcze niższe współczynniki. Uw mówi o stracie ciepła, dlatego właśnie tak ważne jest, aby było ono na niskim poziomie. Wpływ na energooszczędność okien plastikowych mają np. zastosowane uszczelki, ilość szyb, wymiary i ilość komór w profilach.

Okucia

Te niepozorne elementy okna mogą znacząco wpłynąć na jego szczelność. Nie warto kupować więc dobrych okien, by ostatecznie zaopatrzyć je w kiepskiej jakości okucia. Ponadto okucia mają też wpływ na bezpieczeństwo. Przecież nikt nie chciałby nagle zorientować się, że przez okno do domu dostał się włamywacz! Dzięki okuciom można także zwiększyć wygodę obsługi okien, która jest ważna na co dzień. Przykładowo pomocne okazują się okucia, które umożliwiają stopniowanie uchyłu okna.

Izolacja akustyczna

Jeśli komuś zależy na tym, aby skutecznie, dzięki oknom plastikowym, wytłumić dźwięki z zewnątrz, powinien pamiętać o współczynniku Rw. Jest on szczególnie istotny dla mieszkańców miast czy przedmieść, gdzie np. ruch samochodowy jest duży i trudno o ciszę. Takie dźwiękoszczelne okna mogą się wówczas okazać prawdziwym wybawieniem. Współczynnik Rw podawany jest w decybelach (dB). Tutaj sprawa wygląda odwrotnie niż w przypadku współczynnika przenikania ciepła – im Rw jest większe, tym lepiej dla użytkowników, bowiem okno skuteczniej tłumi hałasy.

Estetyka

Dobre okna plastikowe to także okna estetyczne, które podobają się użytkownikom. W związku z tym, kupując okna PCV Wrocław, warto zwrócić uwagę na okleiny czy po prostu zabarwienie profili. Obecnie można nawet kupić specjalne aluminiowe nakładki czy okleiny drewnopodobne, które całkowicie odmieniają okna.

Bez wątpienia okna plastikowe (PCV) to najlepsze produkty tego typu na rynku. Chcąc mieć dobre okna plastikowe, trzeba pamiętać o ich budowie oraz estetyce. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła i izolacyjności akustycznej, a także zastosowane okucia.