Nawiewniki w oknach PCV

Okna PCV od lat są najpopularniejszą stolarką okienną. Duże zainteresowanie tym typem okien jest związane przede wszystkim z ich niską ceną w połączeniu z doskonałymi parametrami. Okna PCV znane są ze swojej wyjątkowej szczelności, dlatego nadają się nie tylko do budownictwa energooszczędnego, ale nawet do pasywnego. Jednak w niektórych domach i mieszkaniach, w których nie zadbano o właściwą cyrkulację powietrza, a zastosowano bardzo szczelne okna, może dochodzić do niechcianych sytuacji, np. pojawienia się grzyba i pleśni na ścianach. W związku z tym warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawiewników okiennych. Czym są te produkty?

Czyste, świeże powietrze w domu jest niezwykle ważne. To ono zapewnia domownikom dobre samopoczucie, brak problemów z koncentracją czy zmęczeniem. Dom powinien być miejscem wypoczynku, więc zadbanie w nim o prawidłową cyrkulację powietrza to podstawa. Mogą w tym pomóc nowoczesne nawiewniki. Dzięki nim okna PCV mogą być nawet bardzo szczelne, a mimo to wnętrze budynku będzie odpowiednio wentylowane. Szukasz okien plastikowych, które są trwałe, niezawodne i najwyższej jakości? Zobacz wszystkie okna PCV oferowane przez Wrocławską firmę EFFRA w atrakcyjnych cenach na stronie Okna Wrocław.

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewniki w oknach PCV zwane są także nawietrznikami lub nawietrzakami. Są montowane w górnej części okien, by zapewnić dostęp powietrza z zewnątrz do określonego pomieszczenia. Dysze nawiewników powinny być skierowane w stronę sufitu, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Niektórym może się wydawać, że nawiewniki mogą wychładzać pokój, ale nie jest to prawda. Są właśnie tak skonstruowane i zainstalowane, by do wychłodzenia nie dochodziło. Bardzo ważny jest montaż nawiewników, który powinien być wykonany przez fachowców. Nieprawidłowe działania przy instalacji nawiewników mogłyby np. trwale uszkodzić okno.

Dlaczego stosuje się nawiewniki?

Nie wszystkie okna PCV mają nawiewniki. Dlaczego więc warto je montować? Nawiewniki okienne przede wszystkim chronią wnętrze domu przed nadmierną wilgocią, której skutkiem mogłoby być pojawienie się na ścianach grzyba czy pleśni. Ponadto nadmierna wilgoć sprzyja parowaniu okien. Zła cyrkulacja powietrza w domu jest także powodem deficytu tlenowego, który jest bardzo niekorzystny dla domowników – nawiewniki dostarczają świeże powietrze, więc nie trzeba się obawiać o niedostateczną ilość tlenu. Okna PCV z nawiewnikami są także korzystniejsze ze względu na zmniejszenie kosztów energii. Skoro w oknie są zamontowane nawiewniki, wówczas nie trzeba tak często otwierać okien, by przewietrzyć pomieszczenia. Komfort cieplny domowników jest zatem na wysokim poziomie.

Rodzaje nawiewników okiennych

Według niektórych nawiewniki to zbędne gadżety, jednak tak naprawdę to bardzo funkcjonalne produkty. Jeśli już ktoś zdecyduje się na zakup nawiewników do okien PCV, powinien zastanowić się, który ich rodzaj wybrać. Oferta nawiewników jest naprawdę szeroka, więc każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Jakie nawiewniki można zamontować w plastikowej stolarce okiennej?

  1. Nawiewniki mechaniczneokna PCV z nawiewnikami ręcznymi to produkty, którymi użytkownik sam steruje. Ma zatem możliwość całkowitego zamknięcia przesłony nawiewnika, jak i otworzenia jej w określonym stopniu. To najprostsze i najtańsze nawiewniki na rynku.
  2. Nawiewniki ciśnieniowe – nieco droższe od ręcznych modele nawiewników. Są to produkty samoregulujące. To, ile powietrza będzie dostarczane do danego pomieszczenia, zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pokoju.
  3. Nawiewniki higrosterowane – to najdroższe, ale i najnowocześniejsze automatyczne nawiewniki. Stopnień rozwarcia przesłony zależy od wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Nawiewniki te działają w oparciu o taśmę poliamidową.

Okna PCV to bardzo szczelna stolarka okienna, która może powodować m.in. gromadzenie się wilgoci w budynkach, gdzie nie zadbano o odpowiednią cyrkulację powietrza. W takiej sytuacji okna PCV warto doposażyć w nawiewniki okienne: mechaniczne, ciśnieniowe samoregulujące lub higrosterowane. Najtańsze są nawiewniki ręczne, natomiast najdroższe, ale i najnowocześniejsze, nawiewniki higrosterowane. Produkty te skutecznie dostarczą do wnętrza świeże powietrze, eliminując nadmiar wilgoci.