Planując remont lub termomodernizację domu stajemy przed szeregiem decyzji związanych z zakupem drzwi i okien. Jeżeli interesują nas duże przeszklenia, które nie zabierają miejsca po ich otwarciu to warto przyjrzeć się bliżej drzwiom tarasowym w systemie przesuwnym.

Zazwyczaj szukamy rozwiązań, które są komfortowe i funkcjonalne. Niestety zgłębienie wszystkich różnic i niuansów technicznych pomiędzy systemami przesuwnymi często okazuje się problematyczne i bardzo czasochłonne. Dosłownie można utonąć w gąszczu informacji. Nie wspominając już o aspekcie wizualnym. Jeżeli zależy nam na połączeniu funkcjonalności, komfortu i niezawodności z nowoczesnym designem i kolorystyką wato przyjrzeć się bliżej drzwiom tarasowym HST – systemom podnoszono-przesuwnym.

Funkcjonalność

Drzwi tarasowe HST dedykowane są do otworów o szerokości od ok. 3 metrów wzwyż. Należy wziąć pod uwagę to, że im większe drzwi, tym większy jest ich ciężar. Bynajmniej nie wpływa to negatywnie na ich funkcjonalność czy komfort użytkowania. System podnoszono-przesuwne zastały zaprojektowane w taki sposób, aby nawet przy bardzo ciężkich szybach jego obsługa była bezproblemowa. Zastosowanie specjalnego okucia, od które system wziął nazwę, zapewnia komfortową i lekką pracę skrzydeł.

Schematy otwierania drzwi tarasowych HST

Do wyboru mamy również różne podziały i schematy otwierania drzwi tarasowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy interesuje nas inny podział niż klasyczny w połowie konstrukcji. Najpopularniejsze schematy to:

  1. Schemat A – w którym tylko jedna cześć jest przesuwna. 
  2. Schemat B – w którym możemy przesuwać dwa skrzydła.
  3. Schemat C – w którym drzwi zostały podzielone na 3 części i tylko środkowa jest przesuwna. 
  4. Schemat D – w którym drzwi podzielone są na 4 części, a dwa wewnątrz są przesuwne.
Obraz zawierający kwadrat

Opis wygenerowany automatycznie

Próg drzwi HST

Próg drzwi tarasowych HST, a tak naprawdę jego brak! Jest tym, co wyróżnia je spośród innych systemów przesuwnych. Możliwość tworzenia przestrzeni bez barier i zacieranie granic pomiędzy wnętrzem, a tarasem jest osiągalne jedynie przy pomocy tego systemu. 

Wygląd 

Drzwi tarasowe HST umożliwiają tworzenie bardzo dużych przeszkleń i dosłownie otwierają dom na świat. Możliwość stworzenia sypialni czy salonu oddzielnego jedynie szybą od otaczającej natury jest bardzo kuszącą perspektywą. Na dodatek drzwi tarasowych HST wpływają na wygląd samego domu – nadają mu lekkości i nowoczesności, a także wyróżnienie go spośród innych. 

Mechanizm odpowiedzialny za przesuwanie – okucie, jest niewidoczne co pozwala zachować minimalistyczną formę drzwi. Dzięki bogatej palecie kolorów jednolitych i drewnopodobnych możemy podkreślić charakter każdego wnętrza. Dużym udogodnieniem jest również możliwość aplikowania kolorów z jednej lub z dwóch stron. Taka opcja jest szczególnie przydatna, gdy wewnątrz chcemy zachować neutralność, a od zewnętrz dopasować kolor do elewacji lub dachu.

Kolejnym elementem wpływającym na wygląd drzwi tarasowych jest cienka ramka w części biernej (nieruchomej) drzwi. Jest to bardzo ciekawa opcja, ponieważ dzięki niej zyskujemy jeszcze więcej światła docierającego do naszego pomieszczenia. Niestety nie każdy producent drzwi tarasowych posiada takie rozwiązanie w swojej ofercie.

Podsumowanie

Drzwi tarasowe HST to systemy podnoszono-przesuwne, które jako jedyne nie posiadają progu. Zapewniają najwyższy komfort i funkcjonalność przy wielkogabarytowych przeszkleniach. Minimalistyczna forma i możliwości w wyborze kolorystyki jest wisienką na torcie. Aktualnie najlepszymi drzwiami tarasowymi HST z PCV są Schuco LivingSlide.