Okna plastikowe

Okna plastikowe i ich budowa, co warto wiedzieć?

Zainteresowanie oknami plastikowymi stale rośnie. Tego rodzaju stolarkę można więc coraz częściej dostrzec w domkach jednorodzinnych. Jest nie tylko trwała, ale i estetyczna, więc bez problemu zastępuje tradycyjne okna drewniane. Ponadto okna drewniane wymagają specjalnej pielęgnacji, czyli stosowania środków impregnacyjnych. Nie każdy ma na to czas, w końcu o wiele lepiej poświęcić wolne chwile rodzinie, a nie zabezpieczaniu okien. Okna PCV nie wymagają tego rodzaju działań, dzięki czemu zyskują na praktyczności. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tych klasycznych. Dziś okna plastikowe mogą już nawet imitować drewniane. Z jakich elementów składa się plastikowa stolarka okienna?

Wybór odpowiednich okien

Wybór okien to zawsze ważna kwestia. Nie powinno się nigdy odsuwać jej w czasie i realizować zakupu w ostatnim momencie. Dzięki wcześniejszemu przeanalizowaniu, jakie okna będą niezbędne, wybierze się produkt, który naprawdę spełni swoje zadanie. Warto także poszerzyć swoją wiedzę o oknach, bowiem pomoże ona dokonać słusznego wyboru. Nie trzeba od razu stawać się ekspertem w tej dziedzinie, ale podstawowe informacje mogą okazać się niezwykle cenne. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, kiedy sprzedawca będzie w stanie wcisnąć klientowi produkt, którego nie potrzebuje lub który jest bardzo drogi i nadwyręży jego budżet przeznaczony na wybudowanie domu czy remont. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim od zapoznania się z budową okien plastikowych oraz wybrania odpowiedniej firmy, w której zamówimy nasze okna. Jeżeli masz obawy jakie okna PCV będą najlepsze sprawdź ofertę na Tanie Okna PCV Wrocław.

Z czego składa się okno PCV i co ma wpływ na jego cenę?

Dziś okna plastikowe, i każde inne okna, to bardzo złożone konstrukcje. Producenci co i rusz wymyślają nowe technologie, by otrzymywać coraz doskonalsze okna, a przede wszystkim bardziej energooszczędne, wytrzymałe, dobrze chroniące od wiatru i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Budowa okna ma także znaczenie w przypadku np. izolacji akustycznej. Dobrze jest więc orientować się, jakie są składowe okna, oraz bez czego okno plastikowe nie mogłoby spełnić swojego zadania.

okna plastikowe - profil

Profile

To nie tylko ościeżnica, ale też skrzydła okna. Profile mają specyficzną budowę, a jest ona wielokomorowa. Teoretycznie przyjmuje się, że im więcej komór, tym lepiej. Komory wpływają np. na to, jak bardzo energooszczędne jest okno. Oczywiście na tę cechę okien oddziałują także inne elementy, jak choćby ilość szyb czy uszczelki. Jednak ilość komór ma wpływ nie tylko na izolację cieplną okna plastikowego, ale także ograniczenie kondensacji pary wodnej na szybach. A zatem profile to nie składowe okna, o których można zapomnieć – wręcz odwrotnie! Okna plastikowe mogą mieć profile dwu-, trzy-, a nawet sześciokomorowe. Zazwyczaj kupuje się okna o profilach z pięcioma komorami, choć wszystko zależy też od tego, czy użyto w profilach np. wkładek docieplających. W przypadku okien PCV Wrocław warto także zwrócić uwagę na komorę wzmocnieniową. Najczęściej wzmocnienie to jest stalowe. Dzięki temu okna plastikowe zyskują na sztywności.

okna plastikowe - szyby

Szyby

Podstawowy element stolarki okiennej to oczywiście szyba, a nawet kilka szyb. W oknach plastikowych zazwyczaj montuje się dwie lub trzy tafle szkła. Pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny. Popularne są specjalne szyby antywłamaniowe, które nie pozwolą włamywaczom dostać się do wnętrza domu, bowiem nie ma możliwości ich rozbicia. Kupując okna plastikowe, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła szyb. Nie jest on jednak równoznaczny z tym współczynnikiem odpowiadającym całemu oknu! Ten drugi parametr jest bez wątpienia ważniejszy.

okna plastikowe - okucie

Okucia

W żadnym oknie, także oknie plastikowym, nie może zabraknąć wysokiej jakości okuć. Jakie dokładnie elementy nazywa się okuciami? Są to wszelkie zawiasy, zamki czy nawet klamki. Bez nich nie można by otwierać okien i ich zamykać. Pełnią także inną, ważną funkcję. Otóż okucia chronią przed włamaniami! Okucia powinny być solidne, by służyły przez lata i nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Bardzo przydatne okazują się okucia z funkcją mikrowentylacji, wówczas okno można jedynie lekko uchylić, aby wpuścić do wnętrza domu nieco świeżego powietrza. Natomiast okucia antywłamaniowe to przede wszystkim zaczepy antywyważeniowe. Mogą być zamontowane jedynie w narożnikach albo także na obwodzie okna.