funkcjonalność okien plastikowych

Co wpływa na funkcjonalność okien?

Gdy buduje się dom, zakup stolarki okiennej to konieczność. To spore wyzwanie, bowiem na rynku produktów jest mnóstwo. Jednak przede wszystkim sprzedawcy polecają okna PCV, które wspaniale spełniają swoje zadanie. Zapewniają izolację termiczną i akustyczną w pomieszczeniu, a do tego dobrze się prezentują. Okna plastikowe występują w różnych kolorach, a także można zastosować na nich okleiny, np. drewnopodobne. Okna PCV mają też tę zaletę, że są najtańszą stolarką okienną. Jednak wybór rodzaju okna to nie wszystko. Dopiero wtedy będzie dobrze dobrane, jeśli spełni potrzeby domowników. Co wziąć pod uwagę, by okna w domu okazały się w pełni funkcjonalne? Jeżeli szukasz tanich okien PCV zapytaj o ofertę na okna Wrocław.

Funkcjonalność okien

Funkcjonalność okien to niezwykle istotna kwestia. Jeśli się o nią zadba, można bezproblemowo korzystać z okien przez wiele lat. A co tak naprawdę oznacza, że stolarka okienna jest funkcjonalna? To znaczy, że jest dopasowana do potrzeb użytkowników. Ponadto ułatwia im codzienne, domowe życie i sprawia, że w domu można relaksować się, spać czy pracować w pełnym komforcie. Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła okien, ilość szyb, profile, izolacyjność akustyczną, ale nigdy też nie należy lekceważyć drobiazgów, które najpierw okazują się być mało istotne, a potem urastają do rangi kluczowego problemu. O czym warto pamiętać

okna tarasowe

Okna, drzwi tarasowe

To bardzo wygodne rozwiązanie do salonu. Pozwalają nie tylko doskonale doświetlić pomieszczenie, ale i zbliżają domowników do natury wokół domu. Dzięki dużym przeszkleniom wręcz wydaje się, że człowiek, będąc w salonie, jest po części także w ogrodzie. Okna plastikowe tarasowe powinny być przede wszystkim przesuwne lub unoszono-przesuwne, dopiero wtedy będą funkcjonalne. Będzie można je bez problemu otwierać i nie zajmą przestrzeni pomieszczenia. Innym rozwiązaniem są drzwi składane (harmonijkowe), które jednak w Polsce nie zyskały takiej popularności jak w innych krajach. Bardzo praktyczny jest także niski próg, który tworzy dom całkowicie pozbawiony barier architektonicznych.

okna plastikowe nawiwnik

Wentylacja

Funkcjonalne okna to takie, które pozwolą na skuteczną wentylację. W końcu przepływ powietrza jest ważny, np. w sypialni. Obecnie można kupić okna plastikowe z wielostopniowym uchyłem. Ale to nie jedyna możliwość. Producenci okien PCV oferują także stolarkę okienną z nawiewnikami. Dzięki nim utrzymana jest w pokoju odpowiednia wilgotność i nie ma potrzeby otwierania okien. Jest to szczególnie ważne, gdy domowników nie ma w budynku, bowiem zostawiając uchylone okna, mogliby się obawiać włamania, a dzięki nawiewnikom ryzyko wtargnięcia do domu intruza jest znacznie mniejsze.

okna plastikowe otwieranie

Otwieranie okien

Sprawne otwieranie i zamykanie okien to podstawa. Dzięki tej funkcjonalności można w każdej chwili przewietrzyć pokój czy w łatwy sposób umyć okna. W przypadku okien dachowych warto zdecydować się na okna uchylno-obrotowe, które łatwo się obsługuje i można bez problemu oczyścić ich zewnętrzną szybę czy np. założyć markizę. Praktycznym gadżetem do tego rodzaju stolarki jest pilot do ich otwierania i zamykania, który jest szczególnie przydatny, gdy okno jest wysoko położone. Kiepskim pomysłem jest nabycie okien typu FIX, np. do mieszkań położonych na wyższych piętrach. Taki zakup może wydawać się atrakcyjny, bowiem okna tego typu są tańsze od innych, ale są to produkty nieotwierane, pozbawione okuć, więc sprawdzą się wyłącznie w spiżarniach, garderobach czy pomieszczeniach gospodarczych.

Funkcjonalne okna to takie, które mają wszelkie udogodnienia, pomagające domownikom w codziennym życiu. Okna PCV Wrocław świetnie sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Warto jednak poświęcić nieco uwagi praktycznym drobiazgom, w jakie mogą zostać wyposażone. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po okna plastikowe antywłamaniowe, które nie tylko ochronią dom przed złodziejami, ale także nie dojdzie do rozpryśnięcia szkła, jeśli nawet ktoś w nie uderzy. Klamka z kluczykiem to także funkcjonalne rozwiązanie, nie tylko jako zabezpieczenie przed włamaniami, ale także ochrona przed tym, by dziecko nie otworzyło okna przypadkowo.