Okna Wrocław

Jakie okna wstawić do piwnicy?

Piwnica to miejsce w domu, które kiedyś służyło wyłącznie do przechowywania zapasów jedzenia. Dziś piwnice mogą pełnić wiele innych funkcji, np. pralni, gabinetu do pracy czy siłowni. Coraz częściej dawniej niewykorzystywane przestrzenie nabierają obecnie nowego znaczenia, dlatego same ściany w piwnicy nie są najlepszym rozwiązaniem. By móc pracować czy ćwiczyć w piwnicy, trzeba pokój odpowiednio doświetlić. Nie wystarczy zwykła lampa, wisząca czy stojąca, bowiem człowiek będzie czuł się w takim pomieszczeniu jak w więzieniu. O wiele lepiej zadbać o zamontowanie w piwnicy okien. Jaka stolarka okienna będzie najlepsza?

Okna piwniczne w nowym budownictwie

W domkach jednorodzinnych często wykonuje się piwnice ze powodów czysto praktycznych. Znacznie powiększają one dostępną dla właścicieli domu przestrzeń i umożliwiają przechowywanie większej ilości przedmiotów, ale i nie tylko. Piwnice to dziś wielofunkcyjne miejsca, które warto prawidłowo doświetlić. Pomogą w tym okna. Najlepiej zdecydować się na okna PCV, które oprócz tego, że są bardzo funkcjonalne, to także najtańsze w porównaniu z oknami drewnianymi i aluminiowymi. Nie ma sensu umieszczać w piwnicy drogich okien. Najważniejsze są ich parametry oraz wielkość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okna pcv do piwnicy?

Dobre okna to przede wszystkim te spełniające nasze potrzeby. Jeżeli szukasz okien dopasowanych do twojego budownictwa wraz z profesjonalnym montażem sprawdź ofertę na okna Wrocław. Najczęściej piwnice buduje się całkowicie pod ziemią, więc wówczas należy nie tylko przygotować otwór okienny w ścianie, odkopać ją, ale także wykonać studzienkę. Dopiero dzięki takim działaniom do pomieszczenia w piwnicy dotrze światło. Warto także zastosować specjalne kraty do studzienek, które nie ograniczają dostępu światła do piwnicy, ale będą idealnym zabezpieczeniem przed włamywaczami. Niestety okna piwniczne bardzo często traktowane są przez złodziei jako słaby punkt domu i to właśnie przez nie próbują najpierw dostać się do wnętrza budynku.

Dobór parametrów technicznych okien plastikowych.

Oczywiście najlepiej wybrać na okna okna pcv, ale jakie powinny mieć parametry? Wszystko zależy od tego, do czego będzie użytkowane dane pomieszczenie. Jeśli ma być to siłownia czy gabinet, warto zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, najlepiej około Uw = 1.1 W/(m2K). Pozwoli to utrzymać w pokoju optymalną temperaturę o każdej porze roku. Nikt w końcu nie chciałby marznąć w piwnicy, np. pracując przy komputerze. Jeśli utrzymanie dobrej izolacyjności termicznej nie jest tak istotne, np. ze względu na to, że piwnica będzie jedynie pełnić rolę spiżarni, wówczas można sięgnąć po okna PCV Wrocław dwuszybowe. By mieć pewność, że piwnica będzie dobrze doświetlona, warto wykonać nie jeden otwór na okno, ale dwa i to z różnych stron. Dzięki temu bez wątpienia do pomieszczenia dostanie się więcej światła i będzie można w nim bezproblemowo funkcjonować. To najlepsze rozwiązanie, wygodniejsze niż np. powiększanie już istniejącego okna piwnicznego. Może to nawet wymagać pozwolenia na budowę, jeśli ktoś zaplanuje wstawienie nowego nadproża. Bardzo ważne jest także to, aby przy oknach do piwnicy ze studzienką zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody. W końcu nikt nie chciałby korzystać z pokoju w piwnicy, który co chwilę jest zalewany.

Okna PCV typu fix

Okna plastikowe, zwane fixami, to produkty nieotwierane, czyli takie pozbawione okuć. Nie tylko świetnie współgrają z oknami otwieranymi, np. w salonie, ale także można je zastosować w piwnicy. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich otwieranie, a więc np. przewietrzenie piwnicy, nie będzie możliwe. Mają tę zaletę, że ich cena jest znacznie tańsza od zwykłych, otwieranych okien plastikowych. Mają też cieńsze ramy, co znacznie zwiększa powierzchnię, przez którą światło wpada do pomieszczenia. Takie okna będą też bardziej odporne na włamania, co ma duże znaczenie w przypadku okien piwnicznych.

Piwnice to miejsca, w których także nie może zabraknąć okien. Powinny być dopasowane do tego, jaką funkcję będzie spełniało dane pomieszczenie. Plastikowe okna otwierane o dobrej izolacyjności termicznej przydadzą się w gabinetach czy siłowniach, a okna nieotwierane, okna pcv typu fix, to dobry wybór do pralni czy innych pomieszczeń gospodarczych.