Okna Wrocław

Stolarka okienna to niezbędny element budynku. Jej zakup musi być dobrze przemyślany, by spełnił oczekiwania. Dziś do wyboru jest bardzo dużo różnorodnych okien, dlatego każdy właściciel wolnostojącego domu jest w stanie znaleźć produkt dla siebie. Producenci stolarki okiennej prześcigają się w reklamowaniu swoich wyrobów, chwaląc zastosowane technologie i nowoczesne rozwiązania. Jednak dylemat, które okna wybrać, zazwyczaj sprowadza się do jednego pytania: okna plastikowe czy drewniane? Tak naprawdę to te dwa produkty najczęściej montuje się w budynkach. Oba typy okien mają swoje zalety, ale i wady. Która stolarka okienna lepiej sprawdzi się w domku jednorodzinnym?

Jeszcze kilka i kilkanaście lat temu (a nawet dużo wcześniej) przede wszystkim używano okien drewnianych. Dowodem na to są choćby zabytkowe, stare kamienice z tego rodzaju stolarką okienną w różnych większych i mniejszych miastach Polski. Jednak współczesne okna drewniane nie mają wiele wspólnego z tymi, które montowało się dawno temu. Tak samo warto zwrócić uwagę na fakt, że dziś coraz częściej właściciele wolnostojących domów decydują się na okna PCV Wrocław, które są doskonałą alternatywą dla okien drewnianych. Co warto wiedzieć o obu typach okien?

Okna drewniane

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane to najbardziej tradycyjna stolarka okienna. Przede wszystkim jest chwalona za wyjątkową estetykę. Jest w tym sporo racji, bowiem okna drewniane wspaniale się prezentują. Na tego rodzaju rozwiązanie przede wszystkim stawiają osoby, którym marzy się klasyczne wnętrze, zazwyczaj bogate w drewniane dodatki. Wówczas całość wystroju wspaniale komponuje się z oknami. Ponadto okna drewniane nadają domowi charakteru i przytulności. Ale to nie wszystko. Okna drewniane są także bardzo wytrzymałe, a zatem będą służyły domownikom przez lata. Dobrze chłoną też wilgoć, wygłuszają dźwięki i utrzymują ciepło w domu. Mogłoby się wydawać, że okna drewniane to więc same zalety i warto jak najszybciej zakupić taką stolarkę i zamontować ją we własnym domu. Czy jednak jest tak do końca?

Wady okien drewnianych

Okna drewniane mają bowiem także kilka wad. Choć są skuteczne, to także są drogie. To duży problem, zwłaszcza dla młodych osób, które nie mają zbyt dużego budżetu na wybudowanie domu i chciałyby zaoszczędzić. Ponadto o okna drewniane trzeba systematycznie dbać. Co to znaczy? Niezbędna jest ich właściwa konserwacja specjalnymi preparatami do impregnacji drewna przynajmniej raz w roku. Taka czynność to spore wyzwanie dla ludzi zapracowanych, którzy chcieliby cały wolny czas poświęcić rodzinie, a nie martwić się o to, czy już drewno trzeba zaimpregnować, czy jeszcze nie. Co zatem zostaje zamiast okien drewniany?

Okna PCV, plastikowe

Zalety okien PCV, plastikowych

Okna plastikowe to dziś najczęściej kupowane okna. Okna PCV prezentują praktycznie wszystkie zalety okien drewnianych: są wytrzymałe, charakteryzują się korzystnymi współczynnikami przenikania ciepła, zapewniają doskonałą izolacją akustyczną. A do tego są także bardzo estetyczne! Dziś okna plastikowe to już nie tylko produkty z białymi profilami. Obecnie plastikowa stolarka okienna to pełen wybór kolorów. Co ciekawe okna te mogą mieć także okleiny, np. w postaci folii. Taka okleina może nawet być drewnopodobna, dzięki czemu uzyskuje się okno plastikowe, ale całkowicie przypominające okno drewniane. I tutaj trzeba wspomnieć najważniejszą kwestię: okna plastikowe (PCV) są znacznie tańsze od okien drewnianych. To doskonała wiadomość dla tych osób, którym zależny na porządnej stolarce okiennej, ale nie chciałyby wydawać majątku na jej zakup

Okna plastikowe to także łatwość konserwacji. Nie ma tu mowy o żadnych specjalistycznych środkach do impregnacji, o których nie wolno zapominać, bo okno straci swoje właściwości i szybciej się zniszczy. Okna plastikowe wystarczy jedynie od czasu do czasu przemyć wodą, ewentualnie wodą z mydłem. Żadne dodatkowe czynności nie są potrzebne.

Podsumowanie

Które zatem okna wybrać – drewniane czy plastikowe? Zdecydowanie okna PCV! Są wytrzymałe, energooszczędne i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Do tego mają atrakcyjną cenę i nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Sprawdź ofertę Okna PCV Wrocław.